Shakshuka
Oppskrifter
Shakshuka (eller shakshouka) betyr “en blanding” på arabisk og er et enkelt men tilfredsstillende frokostalternativt som har eksistert i forskjellige middelhavskulturer i mange hundre år. Lag denne smakfulle retten til frokost, eller når som helst på dagen!
iCook-produkter brukt:
Skjærebrett
Knivsett
Non-Stick Fry Pan, 24 cm
Ingredienser:
3 g harissa
3 g malt spisskummen
3 g røkt paprikapulver
5 ml tomatpuré
3 fedd hvitløk, finhakket
1 ss olivenolje
2 paprika (1 rød og 1 gul) renset og grovhakket
400 g plommetomater i terninger
3 store, økologiske egg
½ avokado, i skiver og stenket med sitronsaft
15 g frisk, hakket bladpersille
Havsalt etter smak
Ristet surdeigsbrød
Tilberedning:
Varm olivenoljen i pannen over middels varme og tilsett harissa, spisskummen, røkt paprikapulver, tomatpuré, hvitløk, paprika og salt. Sauter i ca. 2 minutter.
Tilsett tomatene og la det småkoke i ca. 10 minutter under sporadisk omrøring til sausen er redusert og tyknet.
Lag tre groper i sausen med baksiden av en tre- eller silikonøse og knekk et egg i hver grop. Legg lokket på pannen og kok i 2–3 minutter til eggehvitene har stivnet mens plommene fremdeles er bløte.
Når eggene er klare, tar du av lokket, legger på avokadoskivene og pynter med persille. Server med ristet surdeigsbrød.
Last ned oppskriften her i
PDF
-format / som
ePub